Beyaz Zambak Projesinin Uygulama Alanları

Bir restorandan beklentiniz nedir?

Kaliteli hizmet? Güleryüzlü servis? Sağlıklı ve lezzetli yemek? Temiz mutfak? Cevabınız muhtemelen bunların hepsi olacaktır.

Sağlık herşeyin başıdır. Bu yüzden gıda sektöründe çalışan her işletme ilk başta ürünlerinin hijyenik olduğundan emin olmalıdır zira sağlıksız koşullarda hazırlanan gıdalar, insan sağlığını ciddi olarak tehdit etmektedir. Maalesef dahası bu durum bazı işletmeler ve tüketiciler tarafından gözardı edilmektedir.

İnsan sağlığı, kesinlikle maddi değerlerle ölçülemeyecek kadar değerlidir. Bu bağlamda yukarıda saydığımız hizmetleri herhangi bir restorandan beklemek bir lüks değildir ve olmamalıdır. Gıda sektöründe olan her işletme, insan sağlığıyla doğrudan ilişkili olan bir iş yaptığının bilincinde olmalıdır. Bu konuda, herhangi bir sektörde çalışan birçok firmadan daha fazla sorumluluk taşıdığını bilmelidir.

Tüketici ise hijyenik ortamda hazırlanmış gıdaları tercih etmelidir. Bunun, sağlığı için gerekli olduğunu bilmelidir. Hijyen, bir lüks değil tam tersine bir zorunluluktur. Aynı şekilde tüketicinin gıdalarını tükettiği restoranda hijyen şartlarına uyulup uyulmadığını denetleyebilmesi, doğal karşılanması gereken bir taleptir. Bahis konusu olan ister birinci sınıf, ister üçüncü sınıf bir restoran olsun, herşeyden önce müşterilerinin sağlığını gözetmelidir. Dolayısıyla hijyenik ortamda hazırlanan ürünler sunmak her restoranın öncelikli görevidir. Hijyeni talep etmek de tüketicinin doğal hakkıdır.

Sealed Air'in İş Birimi Diversey Care, işte bu fikirle yola çıkarak Beyaz Zambak projesini yaratmıştır. Yerel yönetimlerle sıkı bir işbirliği çerçevesinde gerçekleşen çalışma, yönetim biriminin sorumlu olduğu bölge içerisindeki restoranları hijyen açısından denetleme ve elde edilen sonuçlara göre işletmelere puan verme prensibini gütmektedir. Bu şekilde tüketici hangi işletmenin hijyen şartlarına uygun olduğunu bilecek ve tercihini bu yönde kullanacaktır. Bu durum işletmeler arasında da bir rekabet başlatacak, hijyen konusunda eksikleri olan restoranlar, işletmenin hijyenik standartlara uygunluğunu belgeleyen Beyaz Zambak sertifikasına sahip olmak için eksiklerini bir an önce gidermeye çalışacaklardır.

"Niye Beyaz Zambak tercih etmeliyim?" sorusunun cevabı oldukça açıktır: Çünkü hijyen lüks değildir, hijyen bir zorunluluktur ve sizin en doğal hakkınızdır.

Beyaz Zambak sertifikasını gördüğünüz işletmelerde gönül rahatlığı ile yemek yiyebilirsiniz.